A gyermekek és az alvás

Köztudomású, hogy az újszülöttek a nap legnagyobb részét (mintegy kb. 16 órát) átalusszák. Ez az alvás pedig nagyon aktív: körülbelül a felét az álomlátó alvás (REM-alvás) tölti ki. Nem lehet tudni, hogy ez az arány miért ilyen magas, de valószínűleg a tanulás intenzitásával függ össze, hiszen a korábban leírtak szerint a REM-alvás elsősorban a memória működésével függ össze.

Egy csecsemő arányaiban feltehetően sokkal több információt sajátít el a világról, mint bárki bármilyen más életkorban. Más kérdés, hogy ennek a tanulásnak az eredménye csak valamivel későbbi életkorokban jelenik meg. mindezek miatt úgy tűnhet, hogy a csecsemők alvása nem követi a napi biológiai (cirkadián ritmust), ez azonban nem igaz!

A cirkadián ritmus nagyon gyorsan, már az első egy-két hónapban kialakul, ha az alvás-ébrenlét változásában nem is jelenik meg, kimutatható pl. a testhőmérséklet napi változásában. Az órabeállító hatások többsége azonban hamarosan elkezdi kifejteni a hatását, először a fény és a sötétség váltakozása, majd a csecsemők környezetében élők szokásai, végül, de nem utolsósorban pedig az etetések ritmusa. Ezért nagyon fontos az, hogy a csecsemőgondozásban már a kezdetektől fogva rendszerességre törekedjenek a szülők: legyen meg mindennek a maga ideje (etetések, fürdetés, séta stb.).

Természetesen fontos ezt az igényt a csecsemő saját ritmusára szabni – vagy legalábbis megtalálni az észszerű egyensúlyt a szülők és a baba ritmusa között. Nem szabad előrehozni az esti utolsó etetést csak azért, hogy az anyuka mihamarabb túlessen rajta (így borítékolható, hogy a baba az éjszaka közepén kelteni fogja, mert hamar megéhezik), de nem is kell óránként szoptatni éjszaka, csak azért, mert a baba ezt (látszólag) így akarja.

Példa:
A megfelelően kialakított és harmonikus ritmus egyszerre egyensúlyozza ki a csecsemőt és az édesanyát is. Ha azonban ennek kialakítása zavart szenved, beindulhat egy ördögi, önrontó kör.

Ezek az önrontó körök, mint látható lesz, számos helyzetben kialakulhatnak, és ronthatják az alvást, elsősorban a későbbi életkorokban. Az anya fáradt, kialvatlan, ezért kevéssé tud odafigyelni a csecsemőigényeire, ezért az nyűgös lesz, alvása töredezetté válhat, végül fáradt, kialvatlan és még nyűgösebb lesz – emiatt azután az édesanya is még kevesebbet tud aludni, ezért azután ő is kialvatlan és nyűgös lesz, és az önrontó kör forog tovább.

Ha további kérdése van az alvásról, esetleg valamely alvásbetegségben szenved, vagy csak tanácsra van szüksége, írjon nekünk és mi segítünk. A levelében kérjük adja meg az elérhetőségét és a levél tárgyában tüntesse fel: alvástanácsadás.

Címszavakban:

A nyugodt és egészséges alvás nem csak a gyermekeknek de az anyáknak, a szülőknek is fontos elem az egészség megtartásához. Ez nem csak a fizikai de a mentális egészségünknek is fundamentuma. Az álmatlanság növeli a stresszt és a stressz által keltett negatív fiziológiás folyamatok nagyobb hatással vannak ránk mint azt elsőre gondolnánk. A megfelelően megválasztott alvó-környezet nagyban segíti a jó alvást, egyben az egészség megtartását. A MerinoGold termékek nem csak az alapanyagaikban de a kialakításuk gondosságában is eltérnek a többi terméktől a piacon. A variálható, zúzott memóriahab és maghéj töltet segíti a nyaki gerincet a megfelelő pozícióban tartani az alvás teljes időtartama alatt. Így az alvás nyugodtabb az ébredés után pihentebbnek érezzük magunkat. Az agyba több oxigén jut az alvás elengedhetetlenül fontos fázisai  nem vagy kevésbé maradnak ki ha megértjük az alvó-környezetünk helyes kialakítása a gyermekeknél és a felnőtteknél is az egyik legfontosabb kérdés az egészség megőrzésében.

X